Titulní strana

Kdo jsem

Jak pracuji

Terapie Safires
Zlatá mříž
Voda
Kameny
Druhy kamenů
CANISTERAPIE

Děti

Indigové děti
Křišťálové děti
Duhové děti
Když děti nepřicházejí
Hosté jenom na chvíli

Příběhy

Katka a Barunka
Otálející dušička
Prokletý dům
Rozdělená dvojčátka
Odpuštění
Andílek Evelýnka

Články, texty, myšlenky

Jak správně vybrat terapeuta
Umělci a Vyšší Já - Daniel Landa
Jak mluvíme – slova v našem životě
5.element
Spřízněné duše
Soudím a jsem souzen
Lorna Byrne – Andělé v mých vlasech
Poděkování roku 2012
Znamení
Pouta nejsou okovy
Právě Teď – přítomnost okamžiku
Když si nenasloucháme
ČernoBílé
Vědom sám sebe
Co je psáno, to je dáno
Stačí si jen přát
Vše co vyšleš, se ti vrací
Srdce Evropy
Statečným
Rub a Líc
Ve snění skutečném
V zahradách
Křižovatky
Do jámy lvové
Pohádky dnešní doby
Kruh všedního bytí
Otázky a odpovědi
Smrt je jen začátek
Myšlenky tvoří náš svět
Ve jménu
Rozloučení s rokem 2013
Elixír věčnosti duše
Jen tak...
Přijímání
Nezapomeň
Ukončení roku 2014
V půli cesty
HÁDANKA
Vize, Sny a Vzpomínky minulosti
Sbohem roku 2015
Klid před bouří
Zvíře naší duše
Bylo nebylo
Ke konci roku 2016
***P.S.
∞ SVĚTLEM HVĚZDY ∞
Ohlédnutí za rokem 2017
Pozdrav v závěru roku 2018
Závěrem roku 2019
Konec roku 2020
Pozdravení na konci roku 2021
Rozloučení s rokem 2022
Koncem roku 2023

Vaše ohlasy

Obrázky

Ceník

Kontakt

Odkazy

Pouta nejsou okovy

 

Závislosti. Malé či velké – na tom nezáleží, stále znamenají jen jediné – být otrokem vlastního stínu. Promluvme si teď o závislostech nehmotných, citových, protože v měřítku materiálna, ač se nemusí na první pohled zdát, jsou tyto mnohem lépe pojmenované a tolerované, než ty, co se skrývají pod rouškou lásky.

Když lidé podléhají "své zběsilosti" ve vztazích (a je jedno zda je to vztah partnerský, rodičovský, sourozenecký, přátelský), počíná místo vášně, oddanosti, lásky klíčit závislost. Závislost, která dokáže nalomit vlastní vůli a zatížit duši. Zprvu nevině, když vzejde nejistota. Jenže kde je pochyb, vkrádá se i nedůvěra – tam našeptává strach. Strach, který vás oslepí, sváže nohy a ruce, zacpe ústa.

Je třeba si uvědomit, že Nikdo a Nic Nikomu Nepatří, doslova a do písmene – kdo dokáže tuto větu pochopit a uchopit, otevře se mu úplně jiný pohled, struktura jeho „pavučiny osudu“ se přeskládává ve zlomku vteřiny neboli okamžiku přítomnosti.

A to jak směrem k vám, tak i od vás. Nemůže vám patřit ani partner, sourozenec, nikdo z přátel, rodiče, dokonce ani vaše děti ne. Stejně tak, jako vy nepatříte jim. Jste svobodní, oni též. To, že máte k sobě nyní blízko, prožíváte společný život, jdete nyní po společné cestě a pojí vás pevné pouto, není samozřejmost, ale výsada, pocta. Berte to jako okamžik, který je krásný ve své pomíjivosti. Děti jsou vaše, ale nevlastníte je, přišly se od vás učit a učit vás, stejně tak jako partneři, které jste si zvolili pro součastné bytí – nemůžete je mít ( i když je máte), pouze děkovat za léta, která s vámi sdílí. Jsou s vámi z vlastní vůle, kterou nemůžete silou lámat ani si vynucovat jejich oddanost a lásku. A pokud tak někdo přesto činí, nikdy nedostane co si „vydupává“. Každý je svou podstatou svobodný a budete-li se kohokoliv snažit ovládnout, stane se přesný opak. Nejenže nespoutáte navždy, jak by si váš případný strach přál, ale naopak projevenou mocí ztrácíte, ničíte, zahazujete. Věrné přátele, které získáte do života, nemůžete ovládat, přikazovat jim a zakazovat, naopak jen hýčkat si porozumění a souznění, děkovat. Vše platí i v opačném pólu, nikdo nemá právo nařizovat a ovládat vás, nikdo vás nevlastní a nemůže si na vás proti vůli cokoliv vynutit – nechcete-li.

Budete-li prahnout po vlastnění osoby vám blízké, dříve nebo později ji ztratíte. A ztratíte pak i sebe. V závislosti se člověk leda tak utopí. Je třeba v sobě najít sílu, která tam vždy je a která je ve skutečnosti daleko větší a mocnější než strach, kterýžto může narůst i do obludných rozměrů.

Nic většího než svoboda nelze vymyslet. Máte svobodnou vůli, svobodnou mysl a svobodné srdce. Nedovolte nikomu, aby ranil vaši duši natolik, že si ji sami zašlapáte do bláta strachů, obviňování, hořkosti, nenávisti a vlastního bolu a utrpení, protože se pak může stát, že zůstanete sami ve své trpkosti. O tom, kdo vám může ublížit rozhodujete vy. Nedopusťte, aby vaše srdce přestalo být svobodné tím, že si sami své vůli srazíte vaz, protože jen svobodné srdce přijímá pouto bez toho, aniž by si nasazovalo okovy…