Titulní strana

Kdo jsem

Jak pracuji

Terapie Safires
Zlatá mříž
Voda
Kameny
Druhy kamenů
CANISTERAPIE

Děti

Indigové děti
Křišťálové děti
Duhové děti
Když děti nepřicházejí
Hosté jenom na chvíli

Příběhy

Katka a Barunka
Otálející dušička
Prokletý dům
Rozdělená dvojčátka
Odpuštění
Andílek Evelýnka

Články, texty, myšlenky

Jak správně vybrat terapeuta
Umělci a Vyšší Já - Daniel Landa
Jak mluvíme – slova v našem životě
5.element
Spřízněné duše
Soudím a jsem souzen
Lorna Byrne – Andělé v mých vlasech
Poděkování roku 2012
Znamení
Pouta nejsou okovy
Právě Teď – přítomnost okamžiku
Když si nenasloucháme
ČernoBílé
Vědom sám sebe
Co je psáno, to je dáno
Stačí si jen přát
Vše co vyšleš, se ti vrací
Srdce Evropy
Statečným
Rub a Líc
Ve snění skutečném
V zahradách
Křižovatky
Do jámy lvové
Pohádky dnešní doby
Kruh všedního bytí
Otázky a odpovědi
Smrt je jen začátek
Myšlenky tvoří náš svět
Ve jménu
Rozloučení s rokem 2013
Elixír věčnosti duše
Jen tak...
Přijímání
Nezapomeň
Ukončení roku 2014
V půli cesty
HÁDANKA
Vize, Sny a Vzpomínky minulosti
Sbohem roku 2015
Klid před bouří
Zvíře naší duše
Bylo nebylo
Ke konci roku 2016
***P.S.
∞ SVĚTLEM HVĚZDY ∞
Ohlédnutí za rokem 2017
Pozdrav v závěru roku 2018
Závěrem roku 2019
Konec roku 2020
Pozdravení na konci roku 2021
Rozloučení s rokem 2022
Koncem roku 2023

Vaše ohlasy

Obrázky

Ceník

Kontakt

Odkazy

5. element

 

Dělení elementů najdeme více, ať už podle čínské filozofie (dřevo, oheň, voda, kov, země) - pět fází energie jin a jang, nebo řecké, známější, na oheň, vodu, zemi a vzduch. Nebo se můžeme setkat s dělením vycházejícím z obou filozofií, kombinací či rozšířeným učením. Vcelku známé je přidáním pátého elementu podle hinduismu, a to obohacení původních čtyřech živlů o pátý – éter (prostor). Pátý element se objevuje ve vícero učeních a filozofiích, má různé názvy, i když jde často o stejný princip. Jednoduše charakterizovat počet a seskupení elementů nelze ani  poučkou ani příručkou, je na každém, jaký směr si zvolí a přesněji, co mu napoví jeho srdce - pak je jeho cesta čistá a přesná. Chci tím říct, že filozofií, rozborů, učení a pouček na počet a upřesnění elementů je mnoho, který směr je ten správný pro vás, víte jen vy.

 

Já osobně vycházím z nejznámějšího dělení. Proto jsou pro mne hlavními elementy Země, Oheň, Voda a Vzduch, pátým elementem je pro mě Láska. Tvoří protiklady a přesto jednotu, pátý je pak sjednocuje a spojuje v Jedno. Lidem jsou blízké, aniž by o nich přemýšleli, učili se a vyhledávali, stále jsou v jejich blízkosti, stále se s nimi setkávají,  intuitivně je vyhledávají. Nechci zde tvořit jejich rozsáhlé charakteristiky, nýbrž jen zmínit základní význam, který mají pro mne.

 

Země – je představitelem hmoty, půdy, přírody, našeho Základu. Všeho kolem nás. Vcházíte do lesa a obklopuje vás Země (mimo další živly, samozřejmě), pracujete s půdou, živíte svou rodinu, budujete domov… Základ života, mateřství a rodičovství, Příroda, Gaia.

Barva černá, roční období zima, světová strana sever, část dne půlnoc.

 

Oheň – zobrazuje sílu, vitalitu a život sám. Je to hnací síla, ochrana i láska. Oheň pálí, oheň hřeje, přináší nám poznání. Denně se s ním setkáváme i v běžném životě, je s ním třeba zacházet s uvážením a rovnováhou. Oheň čistí i vyrovnává, podporuje skutečné vidění.

Barva červená, roční období léto, světová strana jih, část dne poledne.

 

Voda – voda nás oklopuje všude, je kolem nás i v nás. Je naší součástí - my v hmotné podobě jsme voda. Představuje skvělé napojení do jemnohmotného světa, i propojení ve světě hmotném. Očišťuje i chrání, stahuje negativní energie a zanechává křišťálovou čistotu. Voda je symbolem našich emocí, které jsou znázorněné našimi slzami.

Barva sytě modrá (fialová), roční období podzim, světová strana západ, část dne západ slunce.

 

Vzduch – nelze bez něj žít, je symbolem života, komunikace a sdílení. Propojení mezi vším živým. Sdílení i sdělení, učení. Vzduch je hudba, která se dotkne našeho srdce…

Barva bleděmodrá (světle žlutá), roční období jaro, světová strana východ, část dne svítání.

 

Láska – je nejvyšším a nejmocnějším elementem, spojujícím všechny živly v jednotu. Láska je základním kamenem i korouhví. Je všude, ve všem, ve všech. Není hmotná, přesto je tak hmatatelná. Je světlem naplňujícím naše duše, je pokojem, mírem, krásou i souzněním. Veškeré naše počínání je řízeno touto Láskou, kterou jsme obdaření, stačí ji jen dát průchod. Máme ji všichni v sobě a nikdy se neztrácí, ani když ji zrovna nejsme schopni vidět či cítit, ani v dobách smutku a momentální beznaděje - jak se nám může z našeho lidského pohledu zdát. Svou cestu si volíme každý sám, proto hluboce uvnitř víme, že si světlo Lásky neseme i v dobách „temna“, stačí se jen skutečně podívat do sebe, do svého srdce. A ten kdo hledá, vždy najde.